15 Temmuz resmi tatil mi?


15 Temmuz resmi tatil mi?

Kars’ta 15 Temmuz resmi tatil mi sorusu vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Merak edilen açıklama Kars Valiliği tarafından gazetemize yapıldı.

Türkiye 36 yıl sonra 15 Temmuz 2016 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki Fetullahçı Terör Örgütü mensubu bazı personelin içinde olduğu darbe girişimine maruz kaldı. Hain darbe girişimi halkın sokağa çıkması, TSK’nın büyük çoğunluğunun destek vermemesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı duruşuyla bertaraf edildi.

Kars Valiliğinden gazetemize yapılan açıklamada, “15 Temmuz 2016 tarihinde şehit olan vatandaşları, polisleri ve askerleri anmak için ve demokrasi zaferini kutlamak için ilan edilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, geçtiğimiz dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde alınan karar doğrultusunda resmi tatil olarak ilan edilmişti.” denildi.

15 Temmuz’un 2019 yılında Pazartesi gününe denk gelmesi nedeniyle resmi tatil olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, bankaların kapalı olacağı, sadece ATM’ler ve internet bankacılığının hizmet vereceği, büyük PTT şubelerinin açık olacağı diğer şubelerin kapalı olacağı, hastanelerde ise acil kısmı ile nöbetçi eczanelerin hizmet vereceği kaydedildi.

Ayrıca Kars’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle çeşitli programlar düzenlenecek. İlk program 14 Temmuz’da şehit aileleri Gazi ve Gazi aileleri onuruna yemek verilecek. 15 Temmuz da ise Kars Şehitliği, Evliya Camii, Eski İl Emniyet Müdürlüğü önünde çeşitli programlar düzenlenecek.

TBMM'de 15 Temmuz tarihinin resmi tatil olarak ilan edilmesiyle ilgili karar;

MADDE 1- (1) Ankara İline bağlı “Kazan İlçesi”nin adı “Kahramankazan” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2- (1) 17.3.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “ve 1 Mayıs günü” ibareleri “,1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü” olarak ve birinci fıkrasının (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü tatilidir.”

Haber Kaynağı : Özel HaberBu haber 13.07.2019 15:47:23 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


İlgili Etiketler

15 Temmuz resmi tatil mi?

Okuyucu Yorumları