Prof. Dr. Haluk Dursun Kars’ta anıldı


Prof. Dr. Haluk Dursun Kars’ta anıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Kars’ta düzenlenen “Anadolu Tarih ve Kültür Birliği Buluşmaları” programında anıldı.

“Anadolu Tarih ve Kültür Birliği Buluşmaları” programının onikinci durağı olan Kars oldu. Programa tarihçiler, akademisyenler ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen liseli öğrencilerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Kars Valisi Türker Öksüz, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Kurulu Başkanı Prof. Dr. İskender Pala, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın ve davetliler katıldı.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’nde düzenlenen program Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun ve tüm şehitleriminiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’u tanıtım videosunun izlendiği programın açılış konuşmasını yapan Kars Valisi Türker Öksüz, Kars’ın tarihi hakkında katılımcılara bilgi vererek, “Anadolu Tarih ve Kültür Birliği Buluşmaları” programının ilimizde düzenlenmesinden ve bu vesile ile katılımcıları Kars’ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, “Merhum hocamız Dursun hocamızın esas gayesi gençlere, farklı farklı illerde yetişmiş güzle kardeşlerimize bir takım fırsatları, bir takım imkanları transfer edebilecek şekilde çeşitli buluşmaları yapmaktı. İnşallah inanıyorum ki ben hocamızın bıraktığı yerden sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un himayelerinde Bakanlığımız devam ettirecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Ahlat’ta vermiş olduğu talimatlar çerçevesinde; biz kuzularımızı sadece buradaki kuzularımız değil bütün dünyadaki kuzularımızın kaptırılmaması için, korunması, yeşertilmesi ve güçlendirilmesi için bütün çabaları sarf etmeye devam edeceğiz. Devletimiz birçok noktada güçlü, muhtedir bir şekilde büyük bir sistem kurmaya devam ediyor. Bizim Bakanlığımızın uhdesinde olan kurumlarımız sayesinde Dicle’nin ve Fırat’ın değil, ülkemizdeki ırmakların kuzuları değil, Tuna’nın, Nil’in ve bütün nehirlerin etrafında, bütün beldelerin etrafındaki insanlara, gençlere katkı vermeye, katkı sağlamaya inşallah devam edeceğiz. Her zaman kullandığımız, her zaman söylediğimiz, “Biz bir ölürüz, bin diriliriz” yaklaşımını en güzel bu salonda ortaya koyuyor, genç ve dinamik bir şekilde Haluk hocanın görevini ve vazifelerini devralacak yepyeni yetişen bir kadronun da adım adım geldiğini, hocalarımızın vereceği emek ve katkı sayesinde çok daha iyilerini inşallah onu da geçecek şekilde koşacağına ben gönülden inanıyorum.” dedi.

Çam, bu tarih ve kültür buluşmalarına devam edeceklerini de sözlerine ekleyerek, “Bu buluşmalar sadece Türkiye’de değil, bundan sonraki süreçte adım adım belli imkanları oluşturdukça tecrübeyi arttırdıkça Balkanlarda, Üsküp’te, Saray Bosna’da, Cezayir’de, Tunus’ta ve geçmişimiz olan coğrafyalar başta olmak üzere her yerde olabilecek şekilde inşallah bunları planlayıp, katkı vermeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Etkinlik daha sonra, akademisyenler ve tarihçilerle, katılımcı liseli gençler, Kars yöresinin tarihi ve kültürel değerleri, zenginlikleri ve önemli şahıs ve olayları ile ilgili olarak bilgi alışverişinde bulundular.

prof.-dr.-haluk-dursun-kars’ta-anildi-(2).jpgprof.-dr.-haluk-dursun-kars’ta-anildi-(3).jpgprof.-dr.-haluk-dursun-kars’ta-anildi-(1).jpg

Haber Kaynağı : Özel HaberBu haber 31.08.2019 18:42:48 tarihinde eklenmiştir.

Okuyucu Yorumları