Dünya / Ekonomi / Kars Güncel / Magazin

28 Eylül Dünya Kuduz Günü

Kars Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ödül, “28 Eylül Dünya Kuduz Hastalığı Farkındalık günü” ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda kuduzun yeryüzünde en ölümcül hastalıklardan biri olduğunu söyledi.

28 Eylül Dünya Kuduz GünüÖdül, her yıl 28 Eylül’de dünya çapında kuduz hastalığının yayılmasını önlemeyi amacıyla küresel bir seferberlik ilan edildiğini de açıklamasında belirtti.

Dünya Kuduz Hastalığı Farkındalık Günü’nün bu yılki temasının “Kuduz: Aşılat ve yok et” olduğunu da açıklamasında belirten Kars Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ödül: “Yeryüzünün en ölümcül hastalıklarından olan Kuduz hastalığının yayılmasını önlemeyi amaçlayan küresel bir seferberlik olan “Dünya Kuduz Hastalığı Farkındalık Günü” “Kuduzla Mücadele Küresel Birliği” tarafından 2007 yılından beri 28 Eylül tarihi olarak belirlenmiş ve belirtilen tarihte her yıl çeşitli etkinlikler ile dünyanın en tehlikeli zoonoz hastalığı olan kuduz hastalığına karşı farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.”

 “Bu yıl Kuduz Hastalığı Farkındalık Gününün teması “Kuduz: Aşılat ve yok et” olarak belirlenmiştir. Bu tema ile kuduzun eliminasyonu ve eradikasyonu için etçil hayvanların kitle halinde aşılanmasının önemine vurgu yapılmaktadır. Bu tema aynı zamanda kuduz hastalığına maruz kalınması durumunda insanların hayatlarını kaybetmemesi için ivedilikle aşılanması gerektiğine de işaret etmektedir. Kuduz hastalığı mücadelesinde hepimizin rol alabileceği küresel bir sağlık problemidir ve toplumda bu konudaki farkındalığı arttırarak ve doğru tedbirleri alarak önlenebilir bir hastalık olan kuduz nedeniyle ölen on binlerce insanın hayatını kurtarabiliriz. Kuduz, çözümü olan küresel bir problemdir.

Tek Sağlık” konsepti kapsamı içerisinde her platformda dile getirdiğimiz ve bizce birbirinden ayrı değerlendirilmemesi gereken insan sağlığı ve hayvan sağlığı hizmetleri veren kamu kuruluşları ülkemiz ve bölgemizi kuduz hastalığından tamamen eradike etme konusunda ortak çalışma yapmalı ve ortak stratejiler geliştirilmelidir.

Biz Veteriner Hekimlere eğitim sürecimizde kuduz hastalığı ile ilgili verilen ilk bilgi hala slogan gibi hafızalarımızda “Rüyanda bile köpek ısırsa kuduz aşısı yaptır.” Bu basit ama vurucu cümlenin altında yatan gerçek ise kuduzun bilimsel literatürde tedavi edilememiş olduğu ve kuduz hastalığını önleyebilmenin tek geçerli yolunun aşılama olduğu gerçeğidir. Bu yılın teması olarak belirlenen “Kuduz: Aşılat ve yok et“, kuduz hastalığının kontrolünde ve önlenmesinde aşılamanın esas olduğu ve kuduzun küresel çapta eliminasyonu için aşılamanın mutlaka gerekli olduğu ilkesini yansıtmaktadır” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Yılda ortalama 59.000 insan kuduz hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Yani Dünyada her 10 dakikada bir kişi Kuduz hastalığı sebebiyle ölmektedir. Bu ölümlerin yüzde 99’u Afrika ve Asya’da hastalıkla enfekte köpeklerin ısırması sonucunda meydana gelmektedir. Köpek ısırığı nedeniyle görülen kuduz vakalarının % 60’ından fazlası 15 yaşından küçük çocuklarda görülmektedir. Kuduz, yüzde  99.9 oranında ölümcül bir hastalıktır fakat aynı zamanda % 100 oranında da önlenebilir bir hastalıktır. Köpekleri aşılamak yoluyla hastalığı elimine etmek hem onları korur hem de hastalığın insanlara bulaşmasını önler. Hastalığın önlenmesi için ilk adımı hayvan sahiplerinin atması gerekir. 28 Eylül’de kuduz hastalığının önlenmesi konusunda farkındalığın arttırılması ve bu amaçla verilen eğitimlerin çoğaltılması dileğimizle tüm kamuoyuna saygılarımızı sunar ve sağlıklı insan, sağlıklı çevre için sağlıklı hayvan düsturu ile gece gündüz demeden hayvan sağlığı için çalışan tüm Veteriner Hekimlerin kuduz hastalığı konusunda da sorumluluk almaktan imtina etmeyeceğini belirtmek isteriz. Kedi köpek sahiplerini mutlaka yılda en az bir kez kedi ve köpeklerine kuduz aşısı yaptırmak üzere Veteriner Hekimleri ziyaret etmelerini bu vesile ile hatırlatmak istiyoruz. Sahipsiz sokak hayvanlarının da İl ve İlçe Belediyelerimiz tarafından Belediye sınırları içerisinde hizmet veren Veteriner Hekim Muayenehanelerinden hizmet alımı yaparak sahipsiz sokak hayvanlarının hem popülasyon kontrollerinin sağlanması için gerekli operatif müdahalelerinin yapılabilmesi hem parazit enfestasyonlarına karşı mücadelelerinin yapılması hem de kuduz aşılarının yapılması konusunda işbirliği yapmak istediğimizi Kars, Ardahan,Iğdır illerimizde bulunan tüm il ve İlçe Belediyelerimize ve kamuoyuna sizin vesilenizle tekrar iletmiş olalım. Tüm hemşerilerimizi de herhangi bir ısırılma vakasında en yakın sağlık kuruluşuna en kısa sürede ulaşarak kuduz aşılarını yaptırmaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Kuduzu hep beraber sonlandıralım!”dedi.
Bu haber 28.09.2019 16:59:01 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • 28 Eylül Dünya Kuduz Günü

 • KAĞIZMAN'DA KİCKBOKS HEYECANI

 • Mağaralar bombalandı

 • Jandarma Genel Komutanlığından “Kıran-4 Operasyonu”

 • Dumansız Araç Uygulaması’nda 7 araç sürücüsüne ceza uygulandı

 • İstanbul depremi Kars’ı da etkiledi

 • Kars’ta binlerce kök kenevir ele geçirildi

 • KAĞIZMAN'IN YILDIZLI UZUN ELMASI TEZGAHLARDA

 • AK Parti'de 2023 kadrosu için düğmeye basıldı.

 • Kars’tan Terör Mağduru Annelere Destek

 • ola hani saat ,ola hani pano,ola hani gablooo?

 • Kars’ta futbol heyecanı başlıyor

 • Jandarma Kars’ta kaçakçıya geçit vermedi

 • Arslan, 500 yataklı bölge hastanesinin projesi hazırlanıyor

 • Kars’ta sıcak asfalt yapılan grup köy yolu hizmete girdi

 • Tır Otomobille çarpıştı: 2 yaralı

 • Kağızman Belediye Başkanı Nevzat Yıldız'dan Birlik Beraberlik Gecesi..

 • Kağızman Avcılar ve Atıcılar derneği Yeni Başkanını Seçti

Benzer Haberler