KAĞIZMAN`IN YILDIZLI UZUN ELMASI TEZGAHLARDA


KAĞIZMAN`IN YILDIZLI UZUN ELMASI TEZGAHLARDA

Dünyada tek sadece Kağızman ilçesinde yetişen ve Kağızman ilçesinin tek tescilli olan yıldızlı uzun elma verimlilik bakımından üreticilerin yüzünü güldürdü.

Dünyada tek sadece Kağızman ilçesinde yetişen ve Kağızman ilçesinin tek tescilli  olan yıldızlı uzun elma verimlilik bakımından üreticilerin yüzünü güldürdü.

 

Endemik olmasının yanı sıra yavaş yavaş olgunlaşan Kağızman'a has uzun elmanın, kış aylarının başlaması ile toprağa kar kırağısı (karçisesi) düştüğü zaman toplanması ise ayrı bir özellik taşıyor. Uzun elma üreticileri iklim koşullarında önemli olumsuzluklar yaşanmaması durumunda elmanın şeklinde ve tadında uzun süre değişikliklerin olmadığını ifade ediyor.

 

Elma Satıcısı Cesim Çelik,Kağızman ilçemizin ilk ve tek tescilli uzun elması artık tezgahlardaki yerini aldığını uzun elmayı geçmişte Nahçıvan’dan muhacir olarak Kağızman’a gelen Selesker Şerif dedikleri kişinin aşıladığı için ‘Şerif’in Elması’ olarak da bilindiğini söyledi.

 

Uzun elmanın ağacının kavak ağacına benzediğini ve elmasının da uzun olduğunu söyleyen Cesim Çelik: “Elmalarımız yumurtadan daha uzundur. Hasadı Ekim ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Bu elma Nisan ayının sonuna kadar dayanır ve ilk günkü tazeliğini ve tadını korur. Kağızman sadece uzun elmasıyla değil, daha değişik elma türleriyle de adından sıkça söz ettiriyor. Şah elması da bunlardan biridir. Bu elmanın adı Kağızman’da bağcılığı icat eden Şahbudak’tan kalmıştır. Şabudak’ın ad verdiği bu elma önceleri Şahın Elması olarak adlandırılmış olup sonradan Şah Elması adını almıştır. Şahindere Mahallesi’nin adı da bu kişiden kalmıştır. Şah Elması’nın ağacı yüksek ve geniş olup dayanıklı bir ağaçtır. Meyveleri beyaz-al renginde olup iridirler. Kışın ortalarına kadar tadını ve tazeliğini korur.” dedi. 

Haber Kaynağı : Özel HaberBu haber 25.09.2019 14:23:01 tarihinde eklenmiştir.

Okuyucu Yorumları