sanalbasin.com üyesidir

“KÖMÜR TORBALARINI YAKMAYALIM, HAVAMIZI KİRLETMEYELİM”

04 Ocak 2016
0 Haber Yorum

Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, şehrin havasının daha fazla kirlenmemesi için kömür torbalarının yakılması uyarsında bulundu.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, şehrin havasının daha fazla kirlenmemesi için kömür torbalarının yakılması uyarsında bulundu.

 

Iğdır’ın etrafının dağlarla çevrili ve rüzgar hızının çok düşük olduğuna dikkat çeken Müdür Gençtürk, “Bu olumsuz coğrafi konum ve meteorolojik şartlara, havaların soğumasıyla birlikte yakıt tüketiminin artması, kalorifer kazanlarının ve bacaların bakımına ve temizliğine dikkat edilmemesi ve kömürlerin torbalarıyla birlikte yakılması da eklenince, hava kirliliği sağlığımızı tehdit edici boyutlara ulaşmaktadır. Kömürlerin torbalarıyla birlikte yakılması yoğun duman çıkışına neden olmakta, çıkan gazlar sağlıksız hava oluşturmakta, soba ve kaloriferlerin ızgaralarını tıkayarak, yakıtın tam olarak yanmamasına neden olmaktadır.” Dedi.

               

Kömür torbalarının ızgaraları, boru ve baca çeperlerini tıkayarak, hava kirliliğini arttırmasının engellenmesi gerektiğin de altını çizen Gençtürk: “Ayrıca, geri dönüşümü mümkün olan torbalar, biriktirilerek geri dönüşümlerinin yapılması ekonomiye katkı sağlayacaktır. Bu nedenlerle;

 

- Soba ve kazanlarda kömür torbalarının yakılmamalıdır.

-Kamu Kurum ve kuruluşlarına ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından dağıtılmış olan kömürlere ait torbalar, İl Müdürlüğümüze teslim edilecektir.

-Apartman, işyeri, müstakil konutlara ait torbalar ise, düzgün bir şekilde biriktirilmeli, istiflenerek boyutu azaltılmalı ve temiz torbalar içerisine konularak, ayda bir defa Belediye Başkanlığınca belirlenecek günde, evsel atıklardan ayrı olarak çöp toplanan alana bırakılmalıdır.” Şeklinde uyarılarda bulundu.
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber