EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN ÖNEMİ

01 Eylül 2012
0 Haber Yorum

EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN ÖNEMİ

 


Bilindiği üzere çok yakın bir zamanda yeni eğitim ve öğretim sezonu başlayacaktır. Bu konuya dikkat çekmek, eğitim ve öğretime farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum.

Fertlerin ve toplumların maddi ve manevi her alanda yükselmelerini ve ilerlemelerini sağlayan unsurların başında ilim gelmektedir. Bu sebeple dinimiz, ilme, okumaya, öğrenmeye büyük değer vermiş, ilim tahsilini her Müslümana farz kılmıştır.

O kadar ki, insanlığa doğru yolu ve gerçek saadeti göstermek üzere indirilmiş olan, Kur’anı Kerim’in ilk emri “oku “ olmuştur.
Eğitimin hedefi insana kendisine lazım olan bilgiyi vermek, ona hayatta lazım olacak beceriyi kazandırmak onu yüksek manevi değerlere sahip kılmak, kötü alışkanlıklardan ve davranışlardan korumak, iyi alışkanlıklar ve davranışlar kazandırmaktır. Bu eğitim ailede okulda, iş başında askerde, çevrede her yerde olabilir. Okullar insanların eğitim ve öğretimi için en elverişli kurumlardır. Yaşa göre gerekli bilgiler topluca orada kazanılır. Emsal-akran arkadaşlığı orada kurulur. Büyük küçük sevgisi yanında kurallara ve karşılıklı haklara saygı oralarda alışkanlık haline gelir.


Bütün insanları bir tarağın dişleri gibi eşit sayan İslamiyet ”Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olurmu? “
Allah içinizden iman edenlerle, ilme nail olanların derecelerini yükseltir. “Kulları içinde Allahtan gerektiği şekilde ancak ilim sahipleri korkar.” meallerindeki ayet-i Celilelerle ilim sahiplerini diğer insanlardan ayırıp yükseltmiş “ Sakın cahillerden olma  “Cahillerden yüz çevir anlamındaki pek çok ayet-i celile ile de cehaleti ve bilgisizliği yermiştir.
İlmin ve ilim öğrenmenin değeri konusunda Peygamberimizin birçok hadis-i şerifleri arasında şunlar ne kadar dikkat çekicidir.
“Çin’de bile olsa ilmi alınız. Çünkü ilim kadın erkek herkese farzdır.”
“İlim ve hikmet mü’minin yitiğidir. onu nerede bulursa alır.”
“Dünyayı isteyen ilme sarılsın, ahreti isteyen ilme sarılsın, hem dünyayı hem ahreti isteyen yine ilme sarılsın.
Yüce Dinimiz İslam bize dini ilimlerle birlikte, müsbet ilimleri öğrenmemizi de emretmiş, insanın diğer yaratıklara olan üstünlüğü, onun sahip bulunduğu ilme bağlanmıştır.
Milletler geleceklerini, yetiştirdikleri nesilleri eğitim ve öğretime gereken önemi vererek ve onları en güzel şekilde eğiterek garanti altına alabilirler. Gelecek nesillere hem dini değerlerimizi öğretmek ayrıca müspet teknik ilimlerle de, çağın bile ilerisine geçmelerine yardımcı olmak hepimiz için bir görevdir.
Bugün Dünyamızın bütün milletleri, nesillerini kendi inanç ve ahlak telakkilerine göre yetiştirmekte ve milli kültürlerini vermektedirler.
Biz de ülkemiz insanlarının genç nesillerimizin eğitim ve öğretiminde, milli, dini ve ahlaki değerlerin benimsetilmesinde üzerimize düşen görevleri yerine getirerek geleceğe umutla bakabilmeliyiz.
Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor.
“Yaratan Rabbinin adıyla oku! O insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabbin, nihayetsiz kerem sahibidir. O kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini o öğretti.”

Bütün öğretmen, öğrenci ve velilere yeni eğitim sezonunun kazasız, belasız geçmesini ve hayırlar getirmesinin cenab-ı haktan niyaz ediyorum.

                                                                                                          Şaban MERAL

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber