Gerçek Kars Kağızman dut pekmezi nasıl yapılır.

iframe title="AkıllıTv video player" width="400" height="300" src="http://www.akilli.tv/embed/default.aspx?p=dUYgXNU+zML2g6dcaSbKK0Ur1E33cp8eNlp0pLTmne1dkK1BjlxeoA==" frameborder="0">
01 Ağustos 2011
0 Haber Yorum

Gerçek Kars Kağızman dut pekmezi nasıl yapılır.

 

 

Gerçek Kars Kağızman dut pekmezi nasıl yapılır.

Kağızman'ın gerçek dut pestilleri pazarlardaki yerlerini aldı,Kağızmanda gerçek dut pestillerinin hasad mevsimi Haziran ve Temmüz aylarıdır.bundan sonraki yapılan gerçek dut pestili değildir,gerçek dut pestili nasıl yapılır.Kısaca anlatalım.

Konumuz "dut" olduğuna göre sanırım soru da dut pestili ile ilgili.
Dut pestili şöyle yapılır :
Dutlar ağaçlardan bezlerin üzerine sallanarak toplanır, taneleri çöplerinden ayrılır. Dutlar kazana konularak kaynatılırak şıra elde edilir ve süzülür. bir bakraç şıraya yarım kilogram buğday unu katılır ve yavaş yavaş karıştırılarak bulamaç elde edilir. kepçeyle karıştırılarak kıvamını buluncaya kadar çırpılır. Sonra evin düz damlarına serilen çarşafların üzerine dükülür. Kevgir ile düzgünce yayılır. oklava ile bulamacın her yana eşit olarak yayılması sağlanır. Üzerine kırılmış kayısı çekirdeği atılır. Pestilin bezlerden soyulması zamanı geldiğinde pestilin serili olduğu çarşaf, diğer temiz bir çarşafın üzerine ters çevrilir, su ile ıslatılır. sonra da yumuşayan pestil çarşaftan çıkartılır, ip üzerine serilir. Bir-iki saat bekledikten sonra makasla kare biçiminde kesilir. katlanır üzerine karanfil konularak hoşbir koku elde edilir. Kağızman'ın meşhur ve gerçek dut pekmezi pazarlara sürülür.

 

(AÇ-BA-S) KARS / KAĞIZMAN (KHA) – ALİ ÇELİK

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber