sanalbasin.com üyesidir

Öğrenciden Öğretmene Mektup

06 Mart 2011
5 Haber Yorum

Kağızman'da Doktor Mustafa Yalçın İlköğretim Okulu 2 A sınıfı öğrencisi Bilge Berat Küçük öğretmenine, eğitim hizmetinden dolayı bir mektup yazdı.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kağızman'da Doktor Mustafa Yalçın İlköğretim Okulu 2 A sınıfı öğrencisi Bilge Berat Küçük öğretmenine, eğitim hizmetinden dolayı bir mektup yazdı.
Bilge Berat Küçük yazdığı mektupta öğretmene olan sevgisini ve minnettarlığını şöyle dile getirdi:
 
Sevgili öğretmenim; Sana olan duygu ve düşüncelerimi dile getirmeye çalışırken aklıma Hazreti Ali’nin bir sözü geldi.
 
Bu büyük zat asırlar önce şöyle buyurmuştu: “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum”.
 
Sen bana bir harf değil, yirmi dokuz harften oluşan Türk alfabesini öğrettin. Bu yüzden sana minnettarım.
 
Bilge Berat Küçük, yazdığı mektubu öğretmeni Ece Cennet Kuş’a vererek ona olan saygı ve sevgisini dile getirdi. Öğretmeni ise Bilge Berat Küçük’e yazdığı anlam dolu mektubundan dolayı teşekkür etti.
 
Mektup yazma sanatını öğretmek ve yaygınlaştırmak amacıyla öğretmenin verdiği ödev sonucu bütün öğrenciler de mektup yazarak öğretmenlerine sundular.
 
Mektup nedir: Mektup veya posta, bir bilgi ve maddi bir nesnenin transferi için bir metodudur. Üzerine yazı yazılıp bir zarf içine konan dokümanlar ve ayrıca küçük paketler dünya üzerindeki varış yerlerine teslim edilir. Posta sistemi içinde gönderilen herhangi bir şey mektup veya posta olarak adlandırılır.
 
Genel olarak bir posta hizmeti özel sektör veya kamuya ait olabilir. Hükümetler özel posta hizmet servislerine sık sık sınırlama koyar. 19. yüzyıl ortalarından beri ulusal posta hizmetleri sistemi hükümet tekelinde ücreti peşin ödemeli olarak kuruldu. Ödeme kanıtı arkası yapışkan olan posta pulları formudur. Fakat ayrıca posta ölçü aletleri kargolar için de kullanılıyordu.
 
Postacılık sistemi mektup göndermekten başka diğer fonksiyonlara da sahiptir. Bazı ülkelerde postacılık sistemi telefon ve telgraf sistemleri üzerinde yetkiye sahiptir.
 
Mektup ; Kişi ve kurumlara yazılan duygu ve düşüncelerin bildirildiği sıkça kullanılan bir düzyazı türüdür.
 
Mektup sözcüğü dilimize Arapça' dan geçmiştir. Bir başka kimseye gönderilen yazılı kâğıt, yazılmış olan anlamlarını taşımaktadır Türkçesi "betik"dir. Diğer edebiyat türlerinden ayrı olarak belli kalıplar edinmemiştir. Mektup bir düzyazı olarak giriş, gelişme ve sonuca sahip olabilir. 20. yüzyıldan beri bilgisayar aracılığıyla sanal olarak yapılan yazışma türüne de elektronik mektup (email) denir.
(KHA) – ALİ ÇELİK

Yorumlar(5)
  hazer:
[24.11.2016 - 19:42]  
Yani pek güzel değilmiş
  vhap:
[10.02.2016 - 23:02]  
Çok ama çok güzel
  Vakut yuter:
[24.12.2015 - 20:39]  
Annem ve çevremdekiler küçükken hep bana sorarlardı; ‘’Büyüyünce ne olacaksın?’’ diye,Ben de,‘’Bilim adamı veya astronot olacağım’’ derdim.Çünkü henüz okula gitmiyor çok fazla şey bilmiyordum. O zamanlar okul ve öğretmen kavramı benim için çok fazla bir şey ifade etmiyordu. Ne zaman ki okula başlayıp sizin öğrenciniz oldum , ondan sonra fikirlerimin tamamı değişti. Öğretmenliğin bütün mesleklerden farklı ve üstün olduğunu, dünyanın en güzel,en kutsal ve en onur verici mesleği olduğunu anladım. Çünkü, SİZ ; Okulumuzun ilk açıldığı günden beri sınıfımıza güneş gibi girdiniz.Bizi bilgilerinizle aydınlattınız.Geleceğimize ışık tutarak hayatımızın akışına yön verdiniz. Siz çok fedakar,çok sevgi dolu,çok bilgili,sıcak ve sabırlıydınız. Bütün öğrencilerinizle kendi evladınız gibi ilgilenirdiniz.Bir sıkıntımız olduğunda bunu ilk siz fark edip teselli etmeye çalışırdınız. Ben,ailemden sonraki ikinci eğitimimi sizde aldım.Çok fazla bir şey bilmez,şekillenmemiş bir hamur gibi iken,sizin sayenizde şekillenip;kitapların en iyi dost olduğunu,hatalardan da ders alınabileceğini,dürüstlüğün en önemli fazilet olduğunu, arkadaşlık ve dostluğun kıymetini,iyilik yapmanın güzelliğini öğrendim. Siz bizi doğruya yönelttiniz;bilgili kişiler olmamız için çaba gösterdiniz;beceri ve yeteneklerimizin gelişmesi için yardımcı oldunuz. Ben de ileride sizin gibi doğruyu,güzeli,iyiyi,Atatürk ilkelerine bağımlılığı öğreten bir öğretmen olacağım.Bilgisizliğe ışık tutacağım.Öğrencilerimin gönlünde taht kuracağım. ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN! SEVGİLİ ÖĞRETMENİ
  NİSAN KARAHAN:
[18.01.2015 - 12:33]  
LÜTFEN ACİL ÖĞRETMENİ AĞLATAN MEKTUP GÖNDERİN ÇOK ACİLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL İNNTERNETTE YOK
  busenur yıldız:
[22.11.2014 - 07:34]  
çok güzel
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber