Sarıkamış kar altında

22 Ocak 2013
0 Haber Yorum

Sarıkamış kar altında

 
 
Türkiye’nin en çok kar yağışı alan bölgelerinden olan Kars’ın Sarıkamış İlçesi’nde karla mücadele son hızıyla sürüyor. Kepçelerle metrelerce yükseklikte bir araya toplanan karların ilçeden taşınması sırasında ortaya çıkan görüntüler ilçenin karla ne kadar özdeşleştiğini de gözler önüne serdi. Belediye Başkanı İlhan Özbilen de “Şehitlerimize adanan türküde de belirtildiği gibi ‘Sarıkamış kar altında, Mehmedim karlar altında’ dizelerinde de görüldüğü gibi Sarıkamış çok kar alan bir bölgedir.” diyerek her zaman karın güzel yönünü gördüklerini ifade etti.
 
Karla bütünleşen Sarıkamış İlçesinde Belediye iş makineleri ve Belediyenin İŞKUR işçileri tarafından yürütülen kar temizleme çalışmalarıyla adından söz ettiriyor. Her kar yağışının ardından başlatılan temizleme çalışmaları ilginç görüntüleri de beraberinde getiriyor. Taşınması için bir araya alınan karlar zaman zaman 3 metreyi bile aşabiliyor. İşyerleri kar yığınlarının arkasında kalırken, işçiler ise dört bir koldan kar temizlemeyi sürdürüyor.
 
Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen de, Sarıkamış sokaklarında hummalı bir kar temizliği çalışmasının yürütüldüğüne dikkat çekerek, bunu da “Sarıkamış Kar Altında” ağıtıyla dillendirdi. Başkan Özbilen, “Şehitlerimize adanan türküde de belirtildiği gibi ‘Sarıkamış kar altında, Mehmedim karlar altında’ dizelerinde de görüldüğü gibi Sarıkamış çok kar alan bir bölgedir.” dedi.
 
Başkan Özbilen, “Şu anda Sarıkamış’ta yoğun bir kar mevcut fakat biz bu kara alıştığımız için büyük bir sorun teşkil etmiyor, hani derler ya alışkın dert adamı öldürmez diye. Bizler karla mücadeleye alışkınız. Aslında karı topladıktan sonra asıl sorun buzlanma oluyor. karı topladıktan sonra gündüz güneşle birlikte erime sonucu buz 5 cm büyüyor. Bunları tekrar kepçelerle kırıyor, kamyonlara tekrar yükleyip götürüyoruz. Sadece kar temizleme değil, bizleri en çok sıkıntıya sokan buzlanmadır. Karla bir sıkıntımız yok, kar olmazsa Sarıkamış olmaz ve kar Sarıkamış’a yakışıyor. Biz her zaman söylüyoruz; Sarıkamış’ın iki tane çehresi var. Kışın Yeşilçamları bile kendini bembeyaza bürüyor, yazın ise Yeşilçamlar ve yeşil bir arada olduğu zaman yeşil beyaz renkler ile Sarıkamış’ın spordaki rengini ortaya çıkarıyor. Turizm alanında oteller açılıyor ve yeni otellerin açılması için de arazi talebinde olanlar var.” şeklinde konuştu.
 
Özellikle bu yıl Sarıkamış’a yatırım yapmak isteyenlerin sayısının da büyük bir artış gösterdiğini de belirten Özbilen, “Bu yıl gerek belediye başkanları olsun, gerek bakanlarımız olsun burada yatırım yapmak için bizleri sürekli olarak telefonlarla arıyorlar. İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Gençlik ve Spor Bakanımız ile birlikte aldıkları kararla burada 4 bin kişilik toplama merkezinde bina yapılması noktasında arazi çalışmalarını yapıyoruz. 2013 yılı özellikle beyin fırtınası yönünden bizleri ilerideki yıllar için büyük çalışmalara başlatacaktır, bizler de bu konuda hazırlıklıyız.” diye konuştu.
(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber