YA DOĞU KAPI NE OLACAK?

18 Ekim 2011
0 Haber Yorum

YA DOĞU KAPI NE OLACAK?

MEVCUT SINIR KAPILARI YETERSİZ, 9 YENİ KAPI DAHA AÇILACAK. YA DOĞU KAPI NE OLACAK?
 

Hükümet, Kars’ın da içinde bulunduğu Doğu Anadolu bölgesinde 9 sınır kapısının açılması yönünde çalışma başlattı.  

 
Fakat yıllardır hâlihazırda var olan ve Türkiye ile Ermenistan arasında bulunan Doğu Kapı’dan ise asla söz edilmiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye'nin artan dış ticaret hacmine paralel olarak, mevcut kapıların yetersiz kalması nedeniyle Irak, Gürcistan ve İran ile yeni sınır kapıları açılması için düğmeye bastı. Fakat Kars’ın Akyaka ilçesinde bulunan ve yıllardan beridir kapalı olan Doğu Kapı ise gündeme bile gelmedi. Doğu Kapıyı görmezden gelip iki yıl içerisinde 9 sınır kapısının ivedi bir şekilde açılması için talimat veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Kars’ın da içinde bulunduğu geri kalmışlık içinde bir talimat vermesi bekleniyor. Çünkü Kars, Ermenistan sınır kapısı kapalı olduğu için Hakkari ile birlikte ihracat yapamayan tel il olması rekorunu da gururla elinde bulunduruyor. Hükümetin bu kapsamda, Türkiye-Gürcistan arasında Çıldır/Aktaş (Ardahan), Canbaz Demiryolu Kapısı (Ardahan), Muratlı (Artvin) ve Camili (Artvin) sınır kapıları, Irak ile Aktepe (Şırnak), Ovaköy (Şırnak), Derecik (Hakkari), Üzümlü (Hakkari) sınır kapıları, İran ile de Iğdır'da Dilucu sınır kapılarını bir an önce açmak ve geliştirmek istiyor.Gürcistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin son 8 yılda 5 kattan fazla artarak 1 milyar doları aşması, yeni sınır kapılarının açılmasını da zorunlu hale getirdi.


 
İki ülke arasında faaliyette olan Sarp ve Türközü sınır kapılarına ilave olarak 4 yeni kapı daha eklenecek. Özellikle Sarp sınır kapısının yükünün azaltılması amacıyla Ardahan'da yapılması planlanan Çıldır/Aktaş Sınır Kapısının 2-3 ay içinde inşaatına başlanacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, söz konusu sınır kapısının Yap İşlet Devret (YİD) modeliyle yaptırılması için TOBB Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş'ye teklifte bulundu. Şirketin de bu teklife sıcak baktığı ve çalışmalara başladığı belirtildi. Çıldır/Aktaş sınır kapısının 2012 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Gürcistan ile Türkiye arasında açılacak diğer kapı da Ardahan'da tren giriş çıkışları için olacak. Kars – Tiflis – Bakü Demiryolu Projesi çerçevesinde hizmet vermesi planlanan demiryolu sınır kapısına, Türk tarafındaki son istasyon olan Canbaz İstasyonu'nun ismi verilecek. Demiryolu hattının tamamlanmasının ardından Canbaz İstasyonunda bir gümrük müdürlüğü oluşturulacak. Canbaz Demiryolu Kapısı da 2012 yılında hizmete girecek.


 
KARSLILAR DOĞU KAPI KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?

 

“Karslılar, sessiz bir şekilde düşünüyor. Acaba Dünyada bir başka örneği var mıdır? Sınır da olup ta hali hazırda yıllardır var olan Doğu Kapı’nın kapalı tutulmasına, Karslılar akıl sır erdiremiyor. Doğu Kapı, Ermenistan’ın Rus askerlerinin silahlı güçleriyle haksız yere katliam yaparak Karabağ’ı işgal etmelerinden sonra devletler (Türkiye – Azerbaycan) politikası gereği kapalı tutularak sadece Kars ve Karslılar cezalandırılıyor. Kars ve çevre illerinin tek geçim kaynağının tarım hayvancılık olmasına rağmen bu sektörler son yıllarda hükümetin yanlış uygulamaları sonucunda bitme noktasına geldi. İthal canlı hayvanın önünün açılması nedeniyle doğuda ki besici ve geleneksel şekilde ahır hayvancılığı yapan insanlar ise perişan durumda yaşıyor. Hayvanları para etmediği gibi alıcısı olmadığı içinde borç batağında yaşayan Karslılar, yazın kurak geçmesi ve hayvanlarında satılmadığı için kışı nasıl geçireceğiz diye kara kara düşünmeye başladılar. Daha şimdiden yem, saman ve ot fiyatlarının ikiye katlandığını belirten Kars halkı, Doğu Kapı’nın bir an önce açılması ve sınır ticaretinin bir an önce başlaması noktasında birleşiyor.


 
Tüm bunlara rağmen sınırda olup da sınır kapısı kapalı olan bir il olmakla sadece Karslılar, yokluk ve yoksulluk içerisinde yaşatılıyor. Oysa Ermenistan ile sınır, sadece Kars’tan kapalı olmasına rağmen Karadeniz üzerinden ve havayolu ile ticaret yapılabiliyor ve bu konuda hiç kimseye engel konulmuyor. Fakat Kars’ta her nedense her kes Doğu Kapı’dan söz etmeğe bile korkuyor.


 
Açlık ve yokluk içerisinde yaşadığı iddia edilen 2,5 Milyon nüfuslu Ermenistan’ın Türkiye’ye ticari açıdan bir faydasının olmayacağını ileri süren kemsiler ise şu durumu görmezden geliyor. ‘2,5 milyon nüfuslu Ermenistan’ın 77 Bin merkez olmak üzere toplamda 300 Bin nüfuslu bir şehre katkısı ne olur?”

 

Tacettin DURMUŞ

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber