Dünya / Ekonomi / Kars Güncel

Kars Valisi Türker Öksüz, Valilik tarafından hazırlanan projeleri açıkladı

Kars Valisi Türker Öksüz, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Prof. Dr. Yunus Kılıç’a Valilik tarafından ilimizde yapılacak olan projeleri açıkladı.

Kars Valisi Türker Öksüz, Valilik tarafından hazırlanan projeleri açıkladıProjelerin hayata geçirileceği Kars Kalesi eteklerinde tarihi alanda projeleri açıklayan Vali Öksüz, projelerin hayata geçirilmesiyle Kars’ın turizm potansiyelinin ön plana çıkartılacağını ve Kars’a turistik, ekonomik ve sosyal anlamda çok büyük katma değer katılacağını söyledi.

Tarihi alanda gerçekleştirilecek projenin birbirini tamamlayan dört projeden oluştuğunu belirten Vali Öksüz, bu projelerin Kars Vadisi Projesi, Bedesten Projesi, Kars Kalesi Yolunun İyileştirilmesi-Aydınlatılması Projesi, Hulusi Aytekin Caddesi Sokak İyileştirilmesi Projesi, Mazlum Ağa ve Muradiye Hamamlarının Restorasyon Projesi ve Kent Müzesi Projesi olduğunu söyledi.

Kars’ın ekonomisinin tarım-hayvancılık ve turizme dayandığını belirten Vali Öksüz: “Tarım-hayvancılık ve turizm alanlarında katma değer yaratan faaliyetlerimizi desteklemek, şehrimizin kalkınmasına çok önemli oranda katkı sunacaktır. Bu nedenle bu iki sektörü elimizden geldiğince desteklememiz gerekiyor. Kars Vadisi Projesiyle Kars Çayını ıslah etmiş olacağız. Şişme savak sistemiyle birlikte su seviyesi yükseltilecek ve çevresinde yapılacak peyzaj çalışmasıyla birlikte bir cazibe merkezi oluşacak. Bölgeye 200 adet ağaç, 7 bin adet bodur ağaç ve çalı niteliğindeki bitkiler dikilecek ve 25 bin metrekarelik alanda peyzaj çalışması yapılacak, 200 metrelik de seyir ve oturma alanı yapılacak. Ayrıca, yapılacak bin 800 metrekare kapalı alana sahip bedesten içerisinde ilimize gelen yerli ve yabancı misafirlerimizin kaşar, bal vs. gibi yöresel ürünleri satın alabilecekleri sekiz adet dükkân, bir adet kafe ile bir adet lokantadan oluşan ve misafirlerimize hizmet edecek bir kompleks yer alacak. Bu kompleks ile misafirlerimizin ihtiyacını büyük oranda karşılamış olacağız. Kars Kalesi ile birlikte Kars Kalesine çıkan 400 metre uzunluğundaki yolun iyileştirilmesi ve ışıklandırılması da yapılacak.  Ayrıca Şehit Hulusi Aytekin Caddesinde yer alan altı adet tarihi binanın dış cephe iyileştirmeleri ve çevre düzenlemeleri, 17 bin metrekare yol-kaldırım düzenleme ve sokak aydınlatılması işleri yapılacak. Mazlum Ağa ve Muradiye Hamamları Restorasyon Projelerinin 3. Etap Projesi tamamlayarak hizmete sunmuş olacağız. Ayrıca Kent Müzesi Projesi’nin planlama çalışmaları devam etmektedir. İnşallah, projelerin ilimizin turizm potansiyeline büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Değerli milletvekillerimizin projelerin planlanması ve hayata geçirilmesinde büyük desteklerini gördük. Ayrıca projelerimize verdikleri maddi ve manevi desteklerden dolayı Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a şükranlarımı sunuyorum. Bu proje Kars’ın projesidir. Bizler burada sadece projeleri oluşturuyoruz ve yürütmekle mükellefiz. Hep birlikte, el ele bu projeleri bitirmeyi, hayata geçirmeyi arzu ediyoruz. Projelerimizin Kars’ımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Arslan ve Kılıç ise projeler için gerekli destekleri vereceklerini ve ödenek temini için gerekli girişimlerde bulunacaklarını söylediler.

kars-valisi-turker-oksuz,-valilik-tarafindan-hazirlanan-projeleri-acikladi-(1).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-valilik-tarafindan-hazirlanan-projeleri-acikladi-(2).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-valilik-tarafindan-hazirlanan-projeleri-acikladi-(3).jpg
Bu haber 24.07.2019 12:41:07 tarihinde eklenmiştir.

Ali Çelik Ali Çelik tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Arslan ve Kılıç, yaralı askerleri ziyaret etti

 • Vali Masatlı terörü lanetledi

 • Kağızman’da PKK’dan hain tuzak: yaralılarımız var!

 • kağızmanspor 1 Kars 30 Ekim spor 1

 • Kağızman'da av sezonu açıldı

 • ‘Erbain Günü’ etkinliğinde gözyaşları sel oldu

 • Kars Sağlık-Sen İl Divan Toplantısı yapıldı

 • Futbolculardan Mehmetçiğe pankartlı destek

 • Hayal oldu diyenlere Kars Lojistik merkezi açılıyor,

 • Kaymakam Çınar, muhtarlarla yemekte buluştu

 • Kağızmanlı muhtarından asker selamı

 • Kars polisinden kaçak tütün operasyonu

 • Yetkilileri uyarıyoruz: Felaket kapıda!

 • Nufus ve vatandaşlık Müdürü Gülçin Özkan Kaymakam Çınar'ı Ziyaret Etti.

 • Mehmetçik için Kuran-ı Kerim okudular, dua ettiler

 • Kars'ta ağır silah atışları yapılacak

 • Kars polisi öğrencileri sinemayla buluşturdu

 • Kars'ta İntihar!

Benzer Haberler