Dünya / Ekonomi / Kars Güncel

Kars’ta kendi işini kurana İŞKUR’dan destek!

Kars’ta kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülerin 6 proje sahibine kişi başına 30 bin TL olmak üzere toplamda 180 bin TL hediye çeki verildi.

Kars’ta kendi işini kurana İŞKUR’dan destek!İŞKUR engelli ve eski hükümlülere yönelik proje desteklerini artırarak sürdürüyor.

Kars İŞKUR İl Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan basın açıklaması şöyle:

Desteğin Amacı

Komisyon tarafından verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları, işe ve işyerine uyum projeleri, destek teknolojileri ve korumalı işyerleri ile diğer projeler aracılığı ile istihdamlarına yardımcı olmaktır.

Desteğin Kanuni Dayanağı

Verilen desteğin kaynağı, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden veya işveren vekillerinden 4857 sayılı İş Kanunu’nun 101. maddesi uyarınca tahsil edilen idari para cezaları fonudur. Söz konusu Fonun yönetimi, 4857 sayılı Kanunu’nun 30. maddesinin yedinci fıkrasına istinaden oluşturulan ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürünün başkanlığında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, en çok işçi ve işvereni temsil eden üst kuruluşların ve en çok engelliyi temsil eden üst kuruluşun birer temsilcisi olmak üzere bir başkan ve yedi üyeden oluşan Komisyon tarafından yerine getirilmektedir.

Türkiye İş Kurumu tarafından Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarıyla finanse edilen  hibe desteği sayesinde hiçbir geliri olmayan Engelli ve Eski Hükümlülere iş kapısı açılmakta ve kendi işlerini kurmalarına olanak sağlamaktadır. 2017 yılından bu yana 14 adet Engellilerin Kendi işini Kurmasına yönelik Proje, 37 adet Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmasına Yönelik Proje imzalanmış ve proje sahiplerine toplam 1.508.350,89 TL Ödeme yapıldı.

Her yıl iki dönem (Haziran ve Aralık aylarında) halinde alınan hibe desteği başvuruları için 2019 yılı 2. Döneminde 20 adet Engellilerin Kendi işini Kurmasına yönelik Proje kapsamında 749.150,00 TL, 69 adet Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmasına Yönelik Proje kapsamında 2.602.170,00 TL toplamda 3.351.320 TL hibe desteğine başvuru yapılmış olup, Kars Çalışma İş Kurumu İl Müdürlüğünce yapılan inceleme ve İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Proje değerlendirmesi sonucunca nihai kararı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyon tarafından verilecektir.

2019 yılı için  Engellilerin Kendi İşini Kurmasına Yönelik Proje için Kuruluş İşlemleri, İşletme Gideri ve Kuruluş Desteği dahil ilgililere 50.000,00 TL,  Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmasına Yönelik Proje kapsamında ilgililere Brüt Asgari Ücretin 15 katı tutar olan  38.376,00 TL hibe desteği verilmektedir.

Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde düzenlenen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında 2019 yılı 1. Dönemde 6 adet Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmasına Yönelik Proje kapsamında başvuruları  kabul edilen  Elvan Vargün, Kıyas Mengükan, Hasan Bozyel,Necip Saman, Şefik Kaya ve Cihangir İpek’e Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu, Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yusuf Bulut ve İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Üyelerin katılımıyla 6 proje sahibine kişi başına 30.000,00 TL toplamda 180.000,00 TL hediye çeki verildi.

kendi-isini-kurana-iskur’dan-destek!-(1).jpgkendi-isini-kurana-iskur’dan-destek!-(2).jpgkendi-isini-kurana-iskur’dan-destek!-(3).jpgkendi-isini-kurana-iskur’dan-destek!-(4).jpg
Bu haber 24.07.2019 19:47:50 tarihinde eklenmiştir.

Ali Çelik Ali Çelik tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Kağızman'da Yavru Ayı Gören Vatandaşların Heyecanı

 • Kars Milletvekillerinden müjde!

 • Kağızman'da 25 KG. EYP İmha Edildi

 • Eğitim Bir-Sen'den Kaymakam Çınar'a Ziyaret

 • Kaymakam Çınar, kurum amirleriyle bir araya geldi

 • KAܒde her türlü tedbir alındı

 • Kars'ta FETÖ/PDY Operasyonu

 • Kars’ta duba koyana ceza!

 • Kars’ta DUMAN-7 operasyonu

 • Ayhan Bilgen: 'O firmalara asla ödeme yapmayacağız'

 • Arslan ve Yıldırım ilkokul açılışına katıldı

 • Fuat Bora vefat etti,

 • Kars İmam Hüseyin'in Yasını Tutuyor!

 • Susuz'da çalınan hayvanlar sahiplerine teslim edildi

 • Kars OSB’de Yol Yapım Çalışmaları Devam Ediyor

 • Susuz'da Hayvan Hırsızlığı

 • Kars'ta Trafik Kazası

 • Kars Valisi Türker Öksüz, çalışmaları yerinde inceledi

Benzer Haberler