Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz

Her dönem olduğu gibi günümüzde de çocuk eğitiminin en önemli ve vazgeçilmez aracı kitaptır. Kitap okuma alışkanlığını kazandırılması için anne-babalara önemli görevler düşmektedir. Okuma alışkanlığının temelleri, ailede atılmaktadır. Bu alışkanlığı küçük yaşlarda, çocuğa özel zaman ayırarak, onun ilgi düzeyi ve yaşına uygun öykü, masal kitaplarını okuyarak, anlatarak temeller atılabilir. Evde, hem aile fertlerinin hem de çocukların odalarında farklı türde kitapları içeren kitap köşesi oluşturulmalıdır.

Okul öncesi çocuklarımız için kitapları, oyuncakları arasında gösterip resimli ilgi çekici kitaplara yer vermeliyiz. Her şeyden önce çocuklarımızın televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği süreleri iyi ayarlamamız gerekir. Sürekli televizyon izleme ve bilgisayar oyunları oynama çocuklarımızda olumsuz davranışlar ortaya çıkmasına sebep olur. Bu yüzden her akşam, çocuklarımıza yarım saat, uyumdan önce, seviyelerine uygun, ilgilerini çekecekleri kitapları okumalıyız.

Öğrenciliğe başladıktan sonra çocuğa, kitap okuma alışkanlığı kazandırırken zorlayarak değil de sevdirerek, hatta her hitap okuduğunda ödüllendirerek (harçlık, çikolata vb. şeylerle) bu davranışı kazandırmalıyız. Çocuklarla birlikte kütüphane, kitap fuarları ve kitapçılar gezilmeli birlikte kitap alınmalı, harçlıklarının bir kısmının kitap alınması için ayırmasına teşvik edilmelidir.

Kitap okumanın çocuklarda, anlama, yorumlama, kendini ifade etme, hayal kurma gücünü geliştirdiğini onlara hissettirelim. Üstelik boş bir odada yüksek sesle kitap okumanın Türkçeyi düzgün konuşma ve anlatım kabiliyetlerinin gelişmesine sebep olacağını vurgulayalım.

Okullarımız herkesin rahat kullanacağı, her seviyeye uygun kitapların olduğu, modern kütüphane mekanları kurarak öğrencileri teşvik edici çalışmalar yapmalıdır. Çok kitap okuyan çocuklar örnek gösterilip ödüllendirilmelidir. Sınıflarda her öğrencinin kullanabileceği bir kitaplık oluşturulmalı, öğretmen tarafından kitap okumaları teşvik ve takip edilmelidir. Her gün okullar yirmi dakika kitap okuma zamanı ayırmalıdır.

İllerde kütüphaneler en gözde mekanlar haline getirilmeli, çocukların dinlenecekleri, ihtiyaçlarını karşılayacakları( İnternet, çay kahve) ortamları oluşturulmalıdır. Ayrıca yazarları da davet edilerek kitap fuarları kurulmalıdır. Özel günlerde örnek olması anlamında çocuklarımıza kitap hediye etmemiz doğru olacaktır. Kitaplar, hiç solmayacak güllerimiz olduğunu göre, bu gülleri çocuklarımızla buluşturmak bizim asli görevimizdir.

Mustafa Kemal Atatürk; Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.

İmam’ı Rabbani; İyiyi arayan ruhun muhtaç olduğu asil dost, hakikati seslenen kitaptır.
Katip Çelebi; Kitaptan daha iyi bir arkadaş yoktur, zaman zaman insana dert ortaklığı eder, insanın gönlünü açar, yüreğine su serper. Gönlünün her muradına onunla erişirsin, böylesine güzel bir dost görülmemiştir; ne incitir; ne incinir.

Hz. Ebubekir; Kitaplar akıllı kişilerin bahçeleri, faziletti kişilerin güzel kokulu çiçekleridir.
Hz. Muhammed; Okumak, kadın ve erkek her Müslüman’a farzdır.
Dinimizin ilk emri ‘Oku’ olduğundan, Peygamberimiz de okumanın farz olduğunu belirttiği için ruhlarımızı okuyarak, okutarak beslemek hepimizin görevidir.


Yorumlar()
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ATAŞ ECZANESİ

SALI--ŞİFA ECZANESİ

CARŞAMBA-NUR ECZANESİ

PERŞEMBE--ALTUN ECZANESİ


CUMA---ARAS ECZANESİ

CUMARTESİ,KAĞIZMAN ECZANESİ

PAZAR--YASİN ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnket

YENİ TEMAMIZI NASIL BULDUNUZ,

İDARE EDER,
NORMAL
İYİ
ÇOK GÜZEL,
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber