Sadabat Paktı ve Bu günkü Türkiye

Bu gün Cumhurbaşkanı İran’a Ziyarette bulunmaktadır. Bölgemiz bu hassas Döneminden geçerken elbette bu ziyaret çok önem arz etmektedir. Bölge barışın kalıcı hale gelmesi için bölgesel ittifaklar kaçınılmazdır. Bu gün geçerliliği olmayan Sadabat Paktını çevredeki diğer ülkeleri içine alacak şekilde güncellenmeli ve bir an önce hayata geçirilmelidir. Peki, Bu pakt ne zaman nasıl ve niye kuruldu;
Sadabat Paktı; Türkiye, Irak, İran ve Afganistan arasında imzalanmış, bölgesel bir antlaşmadır. Taraflar birbirlerine saldırıdan kaçınmayı, bölgede barışı korumayı ve iş birliği yapmayı benimsemiştir. Bu sadece bir saldırmazlık ve iyi komşuluk paktıdır, Bu bir savunma için yardımlaşma paktı değildir. Belki de bu gün güncellemede bir savunma paktına da dönüştürülmelidir.
1930 yılında İngiltere, Irak’ın bağımsızlığını tanırken, bazı kısıtlamalar koyarak bir ittifak antlaşması imzalayınca Irak Hükûmeti de  İngiltere’ye olan bağımlılığını dengelemek için,1933 sonbaharında İran ve Türkiye’ye birer saldırmazlık antlaşması önermişti. Türkiye ile ilişkileri  iyi olan, Kral Faysal 1931 Haziranında Türkiye’yi ziyaret etmiştir, Irak Başbakanı Nuri Said Paşa da Ankara’da zaman zaman siyasi görüşmelerde bulunmuştur. Irak ile İran arasında sorunlar vardır. Bu nedenle Irak da, İran’la uzlaşmak istiyordu.
Irak’ın bu girişimleri üzerine, Türkiye ayrı ayrı saldırmazlık paktları yapmak yerine, BALKAN PAKTI örneğinde olduğu gibi, bölgesel pakt kurulmasının taraflara bildirmişti (ırak ve İran). Türkiye ırak ve İran dan oluşan bu Üç bölge devletinin imzalayacağı bir metin hazırlanıp 2 Ekim 1935’te Cenevre’de onaylanmıştır. Ancak SSCB’nin önerdiği Afganistan’ın ve Irak’ın önerdiği Suudi Arabistan’ın Pakta alınıp alınmaması meseleleri ve ayrıca ırak ve iran arasındaki diğer meseleler paktın imzalanmasını geciktirmiştir. Sonunda Afganistan’ın girmesi kabul edilmiş ve Pakt 8 Temmuz 1937 günü dört devlet arasında Tahran’da Şah’ın yazlık Sadabat Sarayı’nda imzalanmıştır.
Türkiye açısından Pakt, Atatürk’ün barışçıl dış politikasını ve ülkenin etrafını dostluk çemberi ile kuşatma isteğini yansıtıyordu. İçerikleri farklı da olsa da Balkan Paktı ile Sadabat Paktı Türkiye’nin Batı ile Doğu arasında bir barış köprüsü olmasını sağlamıştır.BU pakt bunun ilk somut göstergesi olmuştur. Pakt, Batı’da ve İslam Dünyası’nda olumlu karşılanmıştı. Ancak Pakt, 1939’da Dünya Savaşı başlayınca önemini yitirmiştir. Savaş boyunca ırakı İngiltere denetimi altında tutmuş. İran ise SSCB ve İngiltere’nin işgaline uğramıştır. İkinci Dünya Savaşı bittikten sonra İran 1948’de Paktın Pakistan’ında dahil ederek yeniden hayata geçirilmesini önermüştür.SSCB tehditlerine karşı Orta Doğu’da 1955’te Bağdat Paktı kurulunca Sadabat Paktı önemini kaybetmiştir.1980’de Irak-İran savaşı çıkınca bütün anlam ve önemini yitirmiştir.04.10.2017
 
 

Yorumlar()
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ATAŞ ECZANESİ

SALI--ŞİFA ECZANESİ

CARŞAMBA-NUR ECZANESİ

PERŞEMBE--ALTUN ECZANESİ


CUMA---ARAS ECZANESİ

CUMARTESİ,KAĞIZMAN ECZANESİ

PAZAR--YASİN ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnket

YENİ TEMAMIZI NASIL BULDUNUZ,

İDARE EDER,
NORMAL
İYİ
ÇOK GÜZEL,
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber