UYANIK OLMAMIZ LAZIM. SURİYE OLAYLARI NASIL BAŞLADI?

Bu sorunun cevabını yazmak için araştırma yaparken; insanoğlu balık hafızalıdır geçmişi çabuk unutur lafını bir kez daha hatırladım. Suriye’deki bu olayların nasıl küçük bir kıvılcımla başlayıp, farkında olmadan büyük devasa bir sorun haline geldiğini unuttuğumuzu gördüm.  Bunun tekrardan hatırlanması ve bu tür Provokasyon (kışkırtma) eylemlerle toplumların nerelere sürüklene bileceğinin güzel bir örneği olduğunu düşünüyorum. Dünyamız bunun gibi binlerce örneklerle doludur.
Önce Televizyonlarda ve gazetelerde Arap baharı diye bir olgu’dan bahsedildiğine şahit olduk. Arap Baharı nedir, ne değildir bu nerden çıktı derken 30 yıllık Hüsnü Mübarek iktidarının devrildiğini fark ettik. Mübarek’in gitmesi Mısır’ı ve bölge halklarını derinden etkiledi. Domino etkisiyle Bahreyn, Libya, Fas’ı etkiledi. Hatta Kaddafi’nin öldürülmesine kadar olaylar vardı.
Sıra Suriye’deydi;
Halk hareketlerinin artığı bu dönemde Suriye’nin Dera şehrinde iki bayan doktor telefonda “Hüsnü Mübarek düştü, darısı bizim başımıza...” şeklinde aralarında bir konuşma geçiyor. Telefonları istihbarat tarafından dinlenen bu iki kadın doktor tutuklanıyor. Ceza olarak da saçları sıfıra vuruluyor. Bu doktor kadınların birisinin akrabalarından 12-13 tane çocuk, “Halk, düzenin yıkılmasını istiyor.” Sloganını okulun duvarına yazıyor. Okulun müdürü de bu çocukları istihbarata şikâyet ediyor. Çocuklar içeri alınarak çok ağır işkencelere tabi tutuluyorlar. Olayları duyan Dera bölgesindeki aşiret reisleri,  Dera’nın istihbarat sorumlusuna giderek bu çocukların bırakılmasını istiyor. Ancak istihbarat sorumlusu bu aşiret reislerine çocukları bırakmadığı gibi birde hakaretle karşılık veriyor. Bu davranış fitili ateşliyor. Bir sonraki gün en az 1000 kişi sokağa çıkıyor. Çocukların bırakılmamasını ve aşiret reislerine yapılan bu hakareti protesto etmeye başlıyorlar. 
Peki neden Dera Bölgesi diye baktığınızda ilginç olan,  Dera Bölgesinin yapı itibariyle özel bir yerleşim birimi olduğu, yaşayanların büyük bir çoğunluğunun seyyidi Yani Ehl-i Beyt torunları olduğu görülmektedir...
Bu protestolar sırasında Dera şehrinde yaşayan insanlara yapılan müdahale esnasında ölümler olmaya başlayınca, isyan bütün şehre yayıldı. İlk başlarda birkaç bin kişi gösterilere çıkarken, kısa bir zaman içinde on binlerce Dera’lı sokakları doldurmaya başladı. Peygamber torunları olan seyyitlere, Baas rejiminin geçmişten beri büyük baskı uyguladığı çoğunluğun malumuydu. Bunun da etkisiyle Dera’daki isyan büyüdükçe, İsyan dalgası diğer şehirlere Şam’a, Lazkiye’ye , Humus’a, Banyas’a , Hama’ya, Kamışlı’ya ve Halep’e doğru genişledi. 
Cuma günleri namaz sonrası Dera halkına destek için sokağa çıkan diğer şehirlerdeki halklara da yönetim tarafından şiddet kullanmaya başlayınca, Suriye’deki isyan Artık Esat’ın gitmesini isteyen bir halk ayaklanmasına dönüşmüş oldu. Bugün artık Suriye; bir iç savaşın ve bölünmenin eşiğine gelmiştir. ABD ve Rusya el altından kendi çıkarları için anlaşarak Suriye’yi dizayn etmektedir. Sonucunu hep beraber göreceğiz. Sonuç ne olursa olsun bu acıları Suriye halkı çekti, fakat bu tür işlerde acıları çekenler değil hep diğerleri kazanır. Bu gün daha iyi anlıyoruz ki bir devletin kendi içinde halkın masumane isteklerinin, insanın kulağa hoş gelen demokrasi ve insan hakları gibi değerlerin savunucularının niyetleri Salih değilse, yanlış ellerde Bir halkın veya devletin nasıl yok edile bileceğinin göstergesi değil midir ?  Provokasyonlara(Kışkırtma) gelmemek için Arkasındaki asıl maksadın ne olduğunu Hem Devletin hem de Millet olarak bizlerin iyi okuması gerekir. Bunu başarmak için Toplumun Tüm Fertlerinin Eğitimli, okuyan, araştıran, dünyayı takip eden ve sorgulayan sorumluluk sahibi nesiller olmaktan geçtiğini unutmamalıyız.

 
(Eğer tamahkâr ve doymaz bir karaktere sahipse hür sayılan biri dahi köledir Asıl hür, köle bile olsa gözü tok ve kanaatkâr olan kimsedir).
Bünan Bin Muhammed
 
06.12.2017
                                                                                                                      Cafer KİŞİ


 

Yorumlar()
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber