KAĞIZMAN

Tümü

Kağızman'da fındık yetiştirdi.

(10 Ay, 11 Gün önce)
TÜRKİYE’de büyük bölümü Karadeniz Bölgesinde yetişen ve ülkemizde en çok ihracatı yapılan tarım ürünü olan fındık, Kağızman ilçesine bağlı Bulanık köyünde yetiştirilmeye başlandı.

TÜRKİYE’de büyük bölümü Karadeniz Bölgesinde yetişen ve ülkemizde en çok ihracatı yapılan tarım ürünü olan fındık, Kağızman  ilçesine bağlı Bulanık köyünde yetiştirilmeye başlandı. 
Kağızman Bulanık Köyünde  yaşayan emekli Memur Hüseyin Arslan, 14 yıl önce Karadenizden  getirdiği fındık fidesini “ya tutarsa” diyerek bahçesine dikti. Üç yıl boyunca özenle bakımını yaptığı fındık fidanı, büyüyerek ağaç oldu ve ürün vermeye başladı.

Arslan’ın bir tek fidandan ürettiği fındık bugün bir dönümlük bahçe haline geldi. Her bir ağaçtan şimdilik  5-10 kilo fındık topladığını belirten Arslan "Fındık fidanını ilk getirdiğimde burada yetişmez” dediler. Ancak; ben bunu başardım, bugün köyümüzde fındık üretmeye başladık" dedi.

Hassas bir ağaç olan ve sadece belirli bölgelerde yetişen fındığın bol yağış alan, nemli ve fazla güneş görmeyen yerlerde yetiştiğine dikkati çeken Arslan, "Türkiye’de bu özellikleri karşılayan ve fındığın yetişebileceği toprak özelliklerine sahip tek yer Karadeniz bölgesidir. Ancak; bizim köyümüz 750 rakımlı Bulanık deresi kenarında bulunduğundan bu da fındığın bu bölgede yetişmesinde en büyük etkendir. İnanıyorum ki;!önümüzdeki yıllarda Kağızman, fındık üretiminin merkezi haline gelecek" dedi.

Arslan, Kağızman Bulanık köyünde yetişen fındığın irilik, lezzet ve aromasının Karadeniz’de üretilenlerle yarışabilecek kalitede olduğunu da söyledi.

Dünyadaki fındık üretiminin yüzde 75’ini tek başına karşılayan Türkiye’de Karadeniz bölgesinden sonra fındık, GAP projesinin hayata geçmesiyle birlikte Şanlıurfa’nın Suruç, Bitlis’in Hizan ilçelerinde de yetiştirilmeye başlanmış ve oradaki üreticiler de olumlu sonuç almışlardı.


ANKETLER
Seçili anket bulunmamaktadır
Bu ankete toplam kişi katıldı.
VİRGİNİA
SÜPER LİG
Kars nöbetçi eczaneleri
ARŞİV